שאלות חתונה נפוצות
3,539 צפיות
נכתב על-ידי חתונה בהזמנה ב03 אוגוסט 2015 15:26

כיצד קובעים את תאריך החתונה? ישנם כמה וכמה אלמנטים המשפיעים על תאריך החתונה. אחד מהם הוא לוח השנה העברי שבתקופות מסוימות אסור לערוך טקסי חופה וקידושים מפאת אבל. תוכלו להיעזר במנגנון"התאריכון" הממוחשב הנמצא באתר בכדי לבדוק האם תאריך הנישואין שאותו בחרתם רלוונטי.

האם חייבים להזמין קהל לטקס הנישואין? בטקס חייבים להשתתף, כצופים, עשרה יהודים ("מנין") לפחות. זאת בעיקר כדי שהמאורע יתפרסם ברבים.שניים מן האנשים הללו נבחרים, באופן מיוחד, להיות "עדים". 
 
על פי מה נבחרים שני העדים? החתן והכלה בוחרים את העדים שלהם על פי רצונם, בתיאום עם הרב. אסור שבין העדים תהיה קרבה משפחתית וכם אסור שתהיה קרבה משפחתית בין העדים והחתן או הכלה. 
 
מהו תפקיד העדים? שום מאורע אינו מקבל תוקף הלכתי-משפטי, אם אין שני עדים מהימנים שחזו בהתרחשותו ומוכנים להעיד על כך. 
 
האם החתונה חייבת להיערך על ידי רב? את טקס הנישואין חייב לערוך מישהו, הבקיא בכל פרטיו ההלכתיים. במדינת ישראל, כדי למנוע אי סדר, קובע החוק כי טקסי נישואין ייערכו על ידי רבנים שהוסמכו לכך על ידי הרבנות הראשית. 
 
לשם מה נחוצה החופה? החופה, המתוחה בדרך כלל על גבי ארבעה מוטות, מסמלת בית: ביתו הראשון של הזוג הצעיר. כניסת הזוג ל"בית" משותף זה, היא אחד משלבי הנישואין. 
 
האם חובה להעמיד את החופה מחוץ לאולם הנישואין? ספרדים נוהגים להעמיד את החופה בתוך האולם. אשכנזים מעמידים אותה בדרך כלל בחוץ, תחת כיפת השמיים. ישנם הנוהגים למתוח מעל לראשי החתן והכלה טלית, בנוסף לחופה. 
 
איזו טבעת קונים? על טבעת הנישואין להיות חלקה, ללא אבני- חן או תוספות אחרות. לכל היותר, מותר שיהיו עליה חריטות עדינות. החתן חייב לקנות את הטבעת בכספו, או לקבל אותה במתנה לפני החתונה. זאת כדי שהטבעת תהיה שייכת לו, והוא יוכל להעניק אותה לכלה. 
 
האם גם הכלה מעניקה לחתן טבעת? הכלה יכולה לתת לחתן טבעת, אולם מכיוון שמסירת הטבעת לגבר במהלך טקס הקידושין היא בעייתית, כדאי להתייעץ עם הרב מתי וכיצד לעשות זאת. אחת מהדרכים היא שבסוף החופה יכריז הרב שהחופה הסתיימה ושהכלה מעוניינת לתת משהו לחתן ואז היא תעניק לו את הטבעת.
 
האם צבע שמלת הכלה חייב להיות לבן? לא. 
 
מהו סדר ההליכה אל החופה? החתן עומד תחת החופה לבדו, ורק אחר - כך מצטרפת אליו הכלה. שני השושבינים מובילים את החתן אל הכלה, ולאחר שהחתן מכסה את הכלה בשובל ההינומה, מובילים אותו השושבינים אל החופה. כאשר החתן כבר נמצא תחת החופה, מובלת לשם גם הכלה, על-ידי שושבינותיה. 
 
מה הם "שושבינים"? "שושבין" פירושו חבר, או ידיד. בד"כ השושבינים של החתן הם האבות משני הצדדים ושתי האמהות משמשות כשושבינות של הכלה. אולם, כאמור, אין מניעה שגם חברים ישמשו בתפקיד זה.
 
על איזה אצבע עונדים את הטבעת ? אחרי שאומר החתן "הרי את מקודשת" וכו', הוא עונד את הטבעת על אצבעה של הכלה. על הכלה להושיט לעברו את האצבע (זאת שבין האגודל והאמה) של ידה הימנית, והחתן משחיל את הטבעת על האצבע. הכלה יכולה, מאוחר יותר, להעביר את הטבעת לכל אצבע אחרת שתחפוץ.
 
האם אישה חייבת לענוד את טבעת נישואיה בקביעות? לא.
 
מהי כתובה? הכתובה היא שטר-התחייבות, שהחתן חותם עליו ונותן אותו לכלתו. בשטר זה מפורטות חובותיו של איש כלפי האישה שהוא נשא. 
 
מהן החובות? החובות כוללות את אחריותו של האיש למגורים נאותים לאשתו וכן לביגוד, למזון, לצורכי רפואה ועוד. 
 
מדוע מוזכר בכתובה סכום גדול של כסף? זהו סכום כסף שאמור להינתן לאישה, אם הנישואין יסתיימו חלילה בגירושין או במות הבעל. 
 
מי מחליט מה יהיה גובה הסכום? ישנו מינימום, אותו קבעה ההלכה . אסור לחתן להפחית ממינימום זה, אך מותר להוסיף עליו לפי רצונו ויכולתו.  
 
מדוע אין דורשים גם מן הכלה לחתום על שטר התחייבות כלפי החתן? ההלכה היהודית באה להגן על האישה מפני ניצול או נטישה וזאת היא סיבת הכתובה. ההנחה היא שבמקרה של משבר בנישואין, האישה תהיה זקוקה על-פי רוב להגנת החוק יותר מהאיש. כך על כל פנים , היו פני הדברים בתקופה שבה נקבעו חוקים אלה על-ידי חז"ל. 
 
ומה קורה בימינו? גם בימינו, האשה זקוקה ל"תעודת ביטוח" יותר מכפי שזקוק לכך האיש. זאת, מפני שאפילו המהפכה הפמיניסטית אינה יכולה לשנות את אי-השוויון הביולוגי שבין גברים לנשים. גם האשה העצמאית והמתקדמת ביותר זקוקה לביטחון שבידיעה, כי בעלה לא יוכל להתנער מאחריותו כלפיה וכלפי הילדים שהיא (ולא הוא) תהרה ותלד.  ובכל זאת, אין זה נעים לעסוק, בשעת שמחת הנישואין, באפשרות שהנישואין האלה יסתיימו פעם בגירושין. אולי אין זה כל כך נעים, אבל זה הגיוני. נישואין אינם רק הצהרת-אהבה. גם העניינים הרשמיים צריכים להיות מיושבים. 
 
לשם מה שוברים כוס? זהו זכר לחורבן ירושלים. שום שמחה אינה שלמה כל עוד ירושלים חרבה., ובכל שמחה נוהגים להזכיר זאת
 
האם חשוב, שהחתן ישבור את הכוס בדריכה אחת? לא. משום מה, בעדות מסוימות יש הרואים בשבירת הכוס סימן לכוח הגברא של החתן, מה שגורם לחתנים רבים לפתח חששות מפני "מבחן שבירת הכוס". בפועל אין לכך, כמובן, כל משמעות. 
 
מה אומרים בעת שבירת הכוס? מנהג הוא שהחתן והכלה, ועימם הקהל, קוראים (או שרים):"אם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני" (תהלים, קל"ז, ה').
מאמרים נוספים
+ אחרי החתונה
+ אטרקציות בחתונה
+ אטרקציות לאירועים
+ איך מגיעים?
+ איפור
+ אירועים קטנים
+ ארגון ברית /בריתה
+ בגדי חתן
+ המסיבות שלפני...
+ הפקות
+ טבעות ותכשיטים
+ ירח דבש
+ מוזיקה
+ מסורת והלכות
+ מקום האירוע
+ מתנות לחתונה
+ עיצוב שיער
+ ציוד לאירועים
+ צילום
+ צעד אחר צעד וגם קצת טיפים...
+ קייטרינג ואלכוהול
+ רשימות מוזמנים
+ שמלות כלה
+ תקציב החתונה
  • על מנת שנוכל לשחזר את הסיסמא עליכם להכניס את כתובת הדוא"ל שלכם :

    דוא"ל